Ratturid kritiseerivad Touri viimase etapi ootamatut muudatust

Ratturid kritiseerivad Touri viimase etapi ootamatut muudatust

Tour de France'i korraldajate otsus lisada velotuuri viimase etapi lõppfaasis kolm munakivitõusu Montmartre linnaosas, on toonud kaasa ratturite kriitikatormi. Kui tavaliselt on viimane etapp olnud enamjaolt mõnus kulgemine ja viimastel kilomeetritel on võitja selgitamine olnud sprinterite pärusmaa, siis seekord tõotab lõpplahendus Champs-Elysées'l kujuneda üllatusterohkemaks.

Kaardipaki võib 132,3 km pikkusel etapil segamini lüüa munakivitõus. Ratturid jõuavad viimasel etapil Pariisi pärast 51,7 km pikkust sõitu ning seejärel läbitakse neli ringi traditsioonilisel Champs-Elysées' ringrajal, mille finišijoonel toimub ka üks vahefiniš. Seejärel suundutakse eraldi ringile, mis viib põhja suunda Côte de la Butte Montmartre’i 4. kategooria tõusule, mille pikkus on 1,1 km ja keskmine tõus 5,9%.

Etapi lõpuosas sõidetakse kolm ringi pikendatud, 16,7 km pikkusel Champs-Elysées/Montmartre'i ringil, kus Montmartre’i tõus saab ilmselt määravaks viimase etapi võitja selgitamisel. Tõus oli esindatud ka eelmisel aastal Pariisi olümpia 272 km grupisõidus, kus ratturid tuhisesid kuulsa Sacré-Cœuri basiilika eest mööda tõusu tippu. Sama kirik saab taas olema silmapaistev maamärk ka tänavusel Touril.

Muudatus tähendab aga, et Touri viimane etapp ei pruugi olla ainult sprinterite siseasi. Paljud ratturid olid nördinud, sest munakivilõigud suurendavad ootamatute vahejuhtumite hulka, mis omakorda tõstab ratturite stressitaset. Kriitiline oli ka kahekordne Touri üldvõitja Jonas Vingegaard (Team Visma | Lease a Bike).

"Montmartre'l oli olümpial mõnus sõita. See tundus hea, seal oli palju rahvast ja tõeliselt hea atmosfäär. Aga olümpial, kui nad Montmartre'le jõudsid, oli alles vaid 50 ratturit. Nüüd aga, kui sõidame Touril, on seal 150 meest võitlemas positsiooni pärast väga kitsal tõusul. See saab olema väga huvitav. Ma arvan, et see võib lõpuks tähendada rohkem stressi, kui me tegelikult sooviksime. Aga eks näis," rääkis 28-aastane taanlane.

2021. aasta Touri viimasel etapil võidutsenud Wout van Aert (Team Visma | Lease a Bike): "Ma ei ole tegelikult selle suur fänn. Ma arvan, et see saab olema ohtlik etapp. Rada on ilmselgelt selline, mis mulle sobib, eriti kui viimane tõus on vaid 6 km enne finišit. See avab võimalusi klassikute spetsialistidele nagu mina. Aga see jätab tähelepanuta fakti, et olümpiamängudel jõudsime sinna 50-mehelise grupiga, kuid nüüd on tegemist terve Touri peletoniga, kus paljud üldarvestuse mehed on endiselt midagi kaitsmas. Ma eeldan kaost ja mulle tundub kahjuks, et me otsime seda teadlikult."